Tomáš Škurek

Proč jsem začal fandit FC Barcelona? Odpověď je vlastně strašně jednoduchá – Ronaldinho. I když mě to k Barçe táhlo už dříve především díky hráčům, které jsem obdivoval, jako Ronaldo, Rivaldo či Patrick Kluivert, zlomovým rokem byl až rok 2004. Právě v tomto roce hrál tým kolem Ronaldinha úžasný fotbal, na který byla opravdu radost se dívat. A největší zásluhu na tom měl především R10, který předváděl nevídané kousky. V tu dobu byl nejlepším fotbalistou na světě a dodnes se na trávnících neobjevil zábavnější hráč. Od hráče přes tým se láska dostala k celému klubu a následně i městu. Co se týká třeba nejzajímavějšího zápasu, je jím určitě Finále Copa del Rey v roce 2015 na Camp Nou s Athleticem. Byla to nejúžasnější atmosféra, jakou jsem kdy zažil. Messi tehdy vstřelil jeden ze svých nejlegendárnějších gólů. Vítězství a oslavy u Font de Canaletes pak vše jen podtrhly. No a pak samozřejmě finále Ligy mistrů v Berlíně, větší a významnější zápas se na klubové úrovni navštívit nedá.

Doporučit při návštěvě Barcelony jen jedno místo, to je strašně složité. V Barceloně jsem byl 33x a stejně jsem ještě nenavštívil vše. A to se opravdu snažím! Většina by asi čekala chrám Sagrada Família, ale já bych doporučil Turó de la Rovira, jediné místo, odkud je krásně vidět celá Barcelona. Výhled z tohoto kopce, kde jsou dodnes pozůstatky po bunkrech a protiletecké baterii, je naprosto dechberoucí. Navíc, i když se to postupně trochu zhoršuje, stále je tu velkou část dne minimum turistů.

Osobně miluji španělštinu a italštinu, takže je ostuda, že je téměř neovládám, i když hlavně co se týká španělštiny, už jsem toho z odposlechu na cestách hodně pochytil a dost často rozumím docela dobře. Naučit bych se kromě španělštiny chtěl hlavně katalánštinu. Když na člověka v Barceloně (a vlastně celém Katalánsku) promluvíte jejich jazykem, berou vás úplně jinak. Jsou na svůj jazyk, kulturu a národ strašně hrdí. Navíc jsem to slíbil Ericu Abidalovi, tehdejšímu sportovnímu řediteli FC Barcelony.

Je pravda, že být vystudovaným chemikem pracujícím v jazykové škole je určitě hodně ojedinělé. Také je to skvělé téma k hovoru. Když se někdo dozví, že jsem vystudoval chemii, většinou reaguje otázkou „panebože, proč?“. Po vystudování na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem se plánoval přestěhovat do Ostravy, v tu dobu v Lingua Centrum plánovali rozšířit své pole působnosti na všechna větší města a Ostrava byla první na seznamu, takže se to tak nějak sešlo.